Artykuły

ISO 3664 czyli, nowa era kontroli koloru

 Normy ISO 3664 bardzo restrykcyjnie podeszły do kwestii jakości światła w przemyśle graficznym. Oświetleniem, wykorzystywanym do pracy z kolorem przez grafików, fotografików czy operatorów DTP, przestaje być samodzielnie sklecona lampka. Czasy amatorskich systemów oświetleniowych przechodzą do historii.

Chociaż przemysł poligraficzny i powiązane z nim branże, tworzą zarówno w Polsce, jak i na świecie, całkiem pokaźny rynek, okazuje się, że nowoczesne systemy oświetleniowe produkuje bardzo niewiele firm, a zaledwie kilka z nich tworzy produkty spełniające wymagane normy. Jedną z nich jest niemiecka firma JUST Normlicht, przez wielu uważana za światowego lidera w projektowaniu i produkcji standaryzowanych urządzeń oświetleniowych.


Dziesiątki badań i prób, setki pomiarów, tysiące godzin testów - wszystko po to, aby stworzyć… świetlówkę. Ten niepozorny przedmiot, jest w istocie najważniejszym elementem każdego systemu oświetleniowego, a dla większości producentów niemożliwą do pokonania barierą podczas tworzenia „oświetlenia idealnego“. Niewątpliwie, spełnienie rygorystycznych wymagań, wyznaczonych dla „jakości światła“ przez normy ISO, nie jest możliwe bez uniwersalnych świetlówek fluorescencyjnych.


Systemy oceny barwy JUST Normlicht, wyposażone w specjalne świetlówki JUST daylight 5000 proGraphic, są jedynymi dostępnymi na polskim rynku produktami spełniającymi, a nawet przewyższającymi wszystkie wymagania ISO, np. współrzędne barwy (+/- 0,005°), wskaźnik oddawania barw (Ra=98) i indeks metameryczny (MI vis < 1). Warto również zaznaczyć, że zastosowanie środków optycznie wybielających w trakcie proofingu/sprawdzania i druku powoduje wzmocnienie efektów metameryzmu spowodowane fluorescencją. Z tego powodu, w nowych normach ISO 3664 indeks metameryczny dla komponentu UV został obniżony (MI uv < 1,5).


JUST Normlicht był pierwszym na świecie producentem standaryzowanych urządzeń oświetleniowych sterowanych przez software (software-controlled), zdolnych do wymiany informacji z programem do kalibracji monitora poprzez interfejs USB. Technologia ta, spełnia wymogi norm ISO 12646 i utorowała drogę dla ekranowej korekty barwy (soft proof color matching). Dokładne, sterowane przez software dostosowanie jasności standaryzowanego urządzenia oświetleniowego do uprzednio skalibrowanego monitora, jest podstawowym warunkiem jednorodnego postrzegania i kontrolowania barwy. Technologia ta została wykorzystana po raz pierwszy w urządzeniu Color Communicator 2.


W celu dostosowania sterowanego przez software, standaryzowanego urządzenia oświetleniowego do użytku przy ocenie barwy w trakcie cyklu produkcji w drukarni, lampy i stacje do oceny barwy wyposażone są w interfejs USB i elektroniczną, liniową regulację jasności. Dzięki temu w całym procesie druku cyfrowego, od próby aż po wydruk końcowy, zachowana jest standaryzacja oparta na normie ISO.